NIE DLA MOLESTOWANIA I PONIŻANIA W SZKOŁACH ARTYSTYCZNYCH!

NIE DLA MOLESTOWANIA I PONIŻANIA W SZKOŁACH ARTYSTYCZNYCH!

Oświadczenie stowarzyszenia Kobiety Filmu

W nawiązaniu do publicznego postu, jaki zamieściła wczoraj Anna Paliga oraz opublikowanego w kobieta.onet.pl artykułu o sytuacji we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych, stanowczo oświadczamy, że opisane w nich fakty przekraczają jakiekolwiek normy obowiązujące w ramach procesu nauczania w uczelniach artystycznych, są ewidentnym złamaniem prawa w zakresie mobbingu i molestowania, i w żaden sposób nie można ich usprawiedliwiać procesem twórczym czy metodami nauczania.

 Od momentu zapoznania się z tym wstrząsającym świadectwem wszczęłyśmy działania mające ze skutkiem natychmiastowym zakończyć takie praktyki. Jesteśmy w kontakcie
z autorką listu oraz władzami łódzkiej uczelni i jej rektorką Milenią Fiedler, która uruchomiła już procedery wyjaśniające. Zaproponowałyśmy też naszą pomoc we wprowadzeniu ogłoszonego przez nas Kodeksu Etyki i Dobrych Praktyk Branży Filmowej, który ma służyć wyeliminowaniu działań i zachowań przemocowych w kinematografii i szkolnictwie artystycznym.

Najważniejsza i zasługująca na nasze całkowite wsparcie jest postawa i odwaga, jakiej dowody daje Anna Paliga, która jako pierwsza otwarcie i publicznie przeciwstawiła się znanym i podziwianym za swą twórczość nazwiskom oraz zdecydowała się ujawnić praktyki często skrywane pod legendą szkoły.

Z poważaniem

Stowarzyszenie Kobiety Filmu
#RównośćWfilmie

udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin