O tym, że kino jest kobietą, wciąż trzeba przypominać. Szczęśliwie w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja będzie można się niejednokrotnie przekonać o tym, że kobiety królują w branży filmowej.
Szacunek to słowo, które w dzisiejszym świecie pada często i w bardzo wielu kontekstach. Wybrzmi również na tegorocznej edycji Festiwalu Kamera Akcja, głównie za sprawą panelu „Uszanowanko”. O szacunku w branży filmowej. Dyskusja o współpracy, równości i poświęceniu będzie jednym z punktów kulminacyjnych tegorocznej edycji! Uczestnikami panelu będą: Piotr Trojan – aktor, którego mogliśmy podziwiać w „25 latach niewinności”, Marta Łachacz – koordynatorka intymności, Ewa Brodzka – reżyserka obsady, Ewa Puszczyńska – producentka.
W ramach stałego cyklu „Filmoznawca-filmowiec” gościnią będzie Anna Kazejak. Utytułowana, bezkompromisowa reżyserka opowie o swojej drodze twórczej, podczas której nakręciła wiele zaangażowanych społecznie filmów. Co więcej, jej odważne i prowokujące etiudy będzie można obejrzeć podczas trwania festiwalu w formie online.
Must see. Power speeche kobiet filmu to wydarzenie, które odbije się szerokim echem tej jesieni. Twórczynie – debiutujące i już zaznajomione w branży – zaprezentują swoje projekty, które nie są jeszcze ukończone. Olga Chajdas opowie o „IMAGO”, w którym przedstawione są losy artystki działającej w ostatnim okresie PRL. Agnieszka Elbanowska przedstawi „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, czyli nowemu spojrzeniu na egzystencjalizm spod znaku kina wojennego. „Bungalow Sary” Julii Rogowskiej to intrygująca opowieść o miłości w futurystycznym wydaniu. Z projektów bije rzadko spotykana ambicja, a w czasie 12. FKA będzie niepowtarzalna okazja, by się z nimi zapoznać na długo przed premierą!
W ramach projektu Akcja Edukacja podkreślona została rola, jaką pełni przekazywanie wiedzy filmowej. Rektora PWSFTviT Milenia Fielder („Człowieka z magicznym pudełkiem” i „Eter”) odkryje tajemnice sztuki montażu. Warto dodać, iż wstęp na warsztaty jest darmowy, ale wyłącznie dla zapisanych wcześniej osób.
Nie sposób wspomnieć o tytułach, które zabiorą nas w przeróżne, często zaskakujące rejony kobiecego kina. Szczególną uwagę warto zwrócić na takie filmy jak np. „Mała mama” Céline Sciammy. Reżyserka „Portretu kobiety w ogniu” pochyla się ponownie nad kobiecymi relacjami, tym razem skupiając się na spojrzeniu dziecięcym. Kontrastem dla delikatnego powiewu jesieni w „Małej mamie” z pewnością może stać się świat feministycznego body horroru z odważną, art-popową estetyką. „Titane” Julii Ducournau to jeden z najgłośniejszych tytułów tego sezonu.
To wszystko i wiele więcej czeka na uczestniczki i uczestników Festiwalu Kamera Akcja! Dwa spośród przygotowywanych wydarzeń (Must see i „Uszanowanko”) objęte jest patronatem Stowarzyszenia Kobiet Filmu.
W programie pojawią się m.in. dyskusja o szacunku w branży filmowej „Uszanowanko”, czy Powerspeach Kobiet Filmu, ponadto unikalne prezentacje projektów, które za kilkanaście miesięcy będą gościć na ekranach kin, case study filmu „Aida” czy warsztaty scenariuszowe wokół filmu „Titane”.
Pełny program znajdziecie na www.kameraakcja.com.pl

Materiały organizatora 12. FKA
udostępnij: